Türkiye Kirletici Salım ve Taşıma Kaydı (KSTK Türkiye)
Türkiye Kirletici Salım ve Taşıma Kaydı (KSTK Türkiye)

Faaliyet 2.5. Staj Programı

01 Kasım 2018
Faaliyet 2.5. Staj Programı
Faaliyet 2.5. Staj Programı
Faaliyet 2.5. Staj Programı

Projenin 2.5 faaliyeti kapsamında Avrupa Birliği’ndeki uygulamaları daha yakında inceleyebilmek üzere İspanya’nın Madrid kentinde 3 haftalık bir staj programı düzenlenmiştir. Staj programı, KSTK’nın farklı paydaşlar tarafından nasıl uygulandığını daha iyi gözlemlemek için birer haftalık 3 çalışma halinde gerçekleştirilmiştir.

Staj programının ilk haftası 01-07 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşmiş olup, KSTK Raporlarının doğrulanmasından sorumlu olan Catalonia, Murcia, Valencia, Madrid, Andalucía ve Aragón Otonom Bölge Müdürlükleri ile temaslar gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sırasında aşağıda yer alan konular incelenmiştir.

  • Otonom Bölgelerdeki KSTK Kapsamı
  • Doğrulama işlemlerinin nasıl ele alındığı
  • Raporlama için tesislere sunulan kılavuzlar
  • Kamu-sanayi ilişkisi
  • KSTK Verilerinin kullanılması

Staj programının ikinci haftası 21 – 27 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında İspanya’da KSTK Raporlarının onaylanmasında sorumlu olan Bakanlığın Avrupa-KSTK’nın uygulanması üzerine görevleri tartışılmıştır. Aşağıda yer alan konular ilgili uzmanlar ile detaylı olarak ele alınmıştır:

  • Bakanlığın rolü: Kalite Doğrulama ve Kontrol
  • Bakanlığın rolü: Bilgilerin hazırlanması
  • Avrupa-KSTK’nin geleceği

Staj programının son haftası 09-15 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Son haftada KSTK’nın bir diğer paydaşı olan özel sektör temsilcileri ile görüşmeye odaklanılmıştır. Atık yönetimi, kağıt ve ahşap sektörü ve kimya sanayisi temsilcileri ile görüşülmüştür.

Ayrıca İspanya KSTK sistemine ilişkin tüm paydaşların görüş ve önerileri toplamak üzere düzenlenen Halkı Bilgilendirme Toplantısı’na katılma şansına ulaşılmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır
Center finance and contracts unit
niras
csb

Bu web sitesi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali desteği ile üretilmiştir.
Web sitesi içeriğinden NIRAS IC Sp. Z.o.o. sorumludur. Web sitesinin içeriği Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.